Jak se stát účetní?

Uvažujete o tom stát se účetní? Řešíte otázku, co pro to musíte udělat a jaké máte možnosti? To vše se dozvíte v tomto článku.

Nejprve rozebereme, jaké VZDĚLÁNÍ je potřeba, k tomu abyste mohli tuto profesi vykonávat.

Jednou z prvních možností, jak se dostat k oboru účetnictví, je VYSTUDOVAT střední či vysokou školu finančního či ekonomického zaměření. Informujte se ve svém okolí, jaké zde máte možnosti.

Dále je tu druhá varianta a to je REKVALIFIKAČNÍ KURZ. Vstupním předpokladem k absolvování kurzu je ukončené střední vzdělání (maturitní vysvědčení nebo výuční list). Studium trvá obvykle 120-130 vyučovacích hodin. Cena kurzu je různá, záleží na druhu kurzu. Před zápisem do kurzu doporučuji zjistit, zda je má poskytovatel akreditaci ministerstva školství. Databázi všech udělených akreditací k pořádání rekvalifikačních programů naleznete na webu http://dak.msmt.cz. Pokud jste evidováni na Úřadu práce, informujte se, jestli splňujete podmínky pro to, aby Vám rekvalifikaci proplatil stát.

Já sama jsem také prošla rekvalifikačním kurzem – zvolila jsem kurz Samostatná účetní. Z mého pohledu určitě dobrá zkušenost, kurz mi hodně dal do začátku, ale člověka nepřipraví na to, aby zvládl účetnictví zcela sám. Doporučuji Vám přečíst si Můj příběh, kde píši o svých osobních zkušenostech. Ve svých začátcích určitě potřebujete někoho k ruce, kdo Vám poradí, když budete tápat a kdo Vám bude ochoten kdykoliv poradit.

V kurzu dostanete spoustu materiálů i příkladů, což je výhodou, protože se k nim můžete kdykoliv vracet, když budete řešit např. něco, co už jste dávno zapomněli.

Máte dokončenou školu, nebo jste již absolvovali rekvalifikační kurz – co dál…..

Pro profesi ÚČETNÍ zaměstnavatelé většinou vyžadují praxi od 2-5 let. Proto na začátek doporučuji zkusit si najít zaměstnání jako pomocná účetní či fakturantka apod. Zjistěte si, zda je ve firmě, kde se ucházíte o zaměstnání, možnost povýšení. V takové firmě máte možnost dostat se až k vytoužené profesi ÚČETNÍ.

Samozřejmě jsou i tací, kteří mají štěstí a získají zaměstnání ihned po ukončení školy či po absolvování kurzu, ale myslím si, že je to spíše výjimečné.

Pokud tedy nemluvím o lidech, kteří si najdou zaměstnání přes své známé, rodinu atd. To je samozřejmě cesta nejjednodušší.

Pokud chcete začít podnikat jako účetní přes živnostenské oprávnění je nutné:

  1. a) vysokoškolské vzdělání a 3 roky praxe v oboru, nebo
    b) vyšší odborné vzdělání a 5 let praxe v oboru, nebo
    c) střední vzdělání s maturitní zkouškou a 5 let praxe v oboru, nebo
    d) osvědčení o rekvalifikaci, a 5 let praxe v oboru

A rada na závěr:

Ať už může být Vaše cesta k vysněnému povolání jakkoliv trnitá, NEVZDÁVEJTE TO! Úspěch je ve Vašich rukách! Otázka, zda získáte pracovní místo, záleží také, na tom jak se dokážete prodat (zazářit) u příjímacího pohovoru. Znám i člověka, který získal práci ihned po absolvování kurzu mzdového účetnictví, a nebylo to přes jakékoliv doporučení známého. Taková možnost je ale spíše u větších firem.

Ať už, nyní, stojíte na své cestě k vytouženému povolání kdekoliv, přeji Vám HODNÉ ŠTĚSTÍ A ÚSPECHŮ!


VTIP: Kdo je to účetní? Osoba, která vyřeší váš problém, o kterém nevíte, způsobem, který nechápete.

,,Více než 10 let se věnuji oboru účetnictví. Za tuto dobu jsem získala cenné zkušenosti, které ráda předávám dál. Pomáhám začínajícím účetním překonat počáteční obtíže a dávám jim jednoduché návody, jak dělat účetnictví správně a efektivně.'' Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.